Očima bodyguardky

Gabriela Šuchmanová je profesí osobní strážce. Perfektně ovládá zbraně, má výcvik ve smrtícím bojovém stylu Krav Maga a zvládá i taktickou jízdu autem. Má černý pásek v džiu-džitsu, aktivně se věnuje kickboxu, na Havaji trénovala taekwon-do, v Japonsku cvičila karate. Je-li třeba, dělá doprovod Karolíně Kurkové.

Jaké bylo první setkání s Karolínou?
Jednoho dne mi volali z agentury, která Karolínu zastupuje v Česku, jestli bych pro ni nechtěla pracovat. Musím přiznat, že jsem znala jen její jméno, nevěděla jsem, s jakou tváří si ho mám spojit. Když jsme se poprvé potkaly v hotelu, šla venčit svého pejska Bellu. Podala mi ruku, usmála se a řekla: "Já jsem Karolína, budeme si tykat." Překvapilo mě, že je přirozeně krásná i bez make-upu, a napadlo mě, že má opravdu silné kouzlo osobnosti.

Co přesně máte v pracovní náplni?
Mám od Karolíny a její PR agentury plán dne a musím projít místa, kde se bude pohybovat, abych se nedostala do situace, kdy třeba někde v uzavřeném prostoru vypukne požár a já nebudu vědět, kde je únikový východ. Jinak Karolínu vyzvedávám s řidičem před hotelem a jsem jí v patách do chvíle, kdy odchází spát. Dokonce ji doprovázím i na záchod.

Jaká je z vašeho pohledu?
Na svůj věk, myslím, velmi vyspělá. Přitom když jsem u ní začínala, bylo jí teprve devatenáct. Je taky velká vlastenka, má vřelý vztah k Čechám.

A co nějaké slabosti, neřesti?
Buď žádné nemá, nebo je dokonale skrývá. Ale slabost má pro jeden druh českých bonbonů. Jednou po nich toužila tolik, že jsme s řidičem po práci v luxusní limuzíně objížděli večerky a sháněli je.

Jaký se Karolíně líbí typ mužů?
To se zeptejte jí. Ale myslím, že víc než model Mr. Dokonalý jí imponují inteligentní muži s přehledem.

A co její vztah k penězům?
Velmi zdravý, abych tak řekla. Uvědomuje si, jakých privilegií se člověku s penězi dostává, ale zároveň myslí na ty, kteří v životě takové štestí nemají. Ať to jsou lidé na Karlově mostě nebo žebrající bezdomovci, každému něco dá. V jedné exkluzivní restauraci platila snídani za pět lidí a napočítali jí to za dva a půl tisíce. Když viděla takovou sumu za tři, čtyři kávy, čaj, míchaná vejce a ovocný salát, ptala se: To je trochu moc, ne? Od někoho, kdo tolik vydělává, byste možná nečekali takovou reakci, ale ona nepřestala vnímat hodnotu peněz.

Je váš vztah už na bázi kamarádství, nebo zůstává jen pracovní?
Karolína se ke mně chová velmi přátelsky. Vážím si toho, ale v okamžiku, kdy ji třeba vyzvedávám na letišti, si nemůžu dovolit rozptylovat svou pozornost tím, že si s ní budu povídat. Musím být ve střehu Říkejte tomu klidně paranoia.

Zažila jste někdy jako Karolínina bodyguardka horkou chvilku, kdy to vypadalo na nějaký průšvih?
Průšvih? Ten si nemůžu dovolit! Celá tahle práce je o prevenci. Náročnější je pochopitelně každá taková akce, kdy se klient vyskytuje tam, kam by ho správný bodyguard nejraději vůbec nepouštěl - což jsou třeba kluby, noční procházky nebo vstupní hala Sazka Areny při hokejovém semifinále.

Myslíte, že jste připravena bránit ji třeba i vlastním tělem?
To je má práce a svobodné rozhodnutí zároveň. Věřte mi, že nejhorší, co se může bodyguardovi stát, je to, že neuchrání svého klienta. Jsem připravena nést následky svého chování, ať již v krajní nouzi či při nutné obraně.

Měnila byste s Karolínou?
No jasně. Hlavně když nakupuje u Manga - může si vzít, co chce, a nemusí za to platit, je totiž u Manga dvorní modelkou. Nebo když se jí v restauracích dostává pozornosti v podobě krásných pugétů, nebo v letadle, když může nahlédnout do kokpitu. To by se mi taky líbilo! Ale jinak... Když třeba přebírala cenu od primátora Béma a vrhli se na ni všichni ti fotografové a kamery, neměnila bych ani náhodou. Ale ona je pro tohle stvořená.